Cildiniz Yaşlandıkça Neden Elastikiyetini Kaybeder?

Cildiniz Yaşlandıkça Neden Elastikiyetini Kaybeder?

6 Mayıs 2020 Kapalı Yazar: guvenuzman

“Ayna, ayna, söyle bana var mı daha güzeli bu dünyada?…” Prenses içgüdüsüyle doğmuş çoğu kadının; ayna karşısında kendisine sorduğu bir soru… Cevabı ise tamamen size bağlı. Aslında ben soruyu “…söyle bana, var mı daha bakımlısı bu dünyada?” olarak değiştirmek istiyorum. Çünkü her kadın bakımlı olmayı hak ediyor…Ve her bakımlı kadın daha güzel görünüyor.

Bakıma nereden mi başlamalıyız? Tabii ki cildimizden. Yetişkin bir insanın cilt yüzey alanı yaklaşık 16m2 civarındadır. Ve bize “Vaay ne kadar da hoş…” dedirten dikkat çeken en büyük(ağır) organımız derimizdir.

 

Muhtemelen bebeklerin ve küçük çocukların parlak, sert ve pembe bir cilde sahip olduğunu fark etmişsinizdir, fakat nedenini hiç merak ettiniz mi? Cevap kolajendir. Kolajen ciltte ve vücutta bulunan temel bir yapısal proteindir ve bebeklerin ciltlerinde bol miktarda bulunur. Vücuttaki en bol protein olan kolajen, tek tek hücrelerin  bir arada tutulmasından ve ayrıca deride destek ve güç sağlamaktan sorumludur. Saç, cilt, tırnak, kemiklerimize yapı kazandırmaya yardımcı olur. Ağrı ve acı hissetmeden bükülüp esnetilmemizin ana nedenlerinden biridir. Ayrıca, kolajen sıkı, genç bir cilt, parlak saçlar ve güçlü tırnakların arkasındaki itici güçtür.

Genç ciltte bulunan kolajen zenginliği, dolgun ve elastik kalmasını sağlar. Dermis,% 70’in üzerinde kolajenden oluşur ve ciltteki kolajenin% 80’i, vücudumuzda en bol bulunan kolajen olan Tip I’dir. Cildimizdeki kolajenin % 10’unu oluşturan Tip III kolajen, bebeklerde ve çocuklarda daha yüksek konsantrasyonda bulunur, derilerini inanılmaz derecede yumuşak ve esnek kılar. Yaşlandıkça, cildimizdeki Tip III kolajen, Tip I ile değiştirilir.

Yüksek miktarda kolajenle doğarken yaş ilerledikçe, vücudun doğal kolajen üretimi yavaşlar ve hücre yapıları zayıflamaya başlar. 30 yaş civarında, vücuttaki kolajen seviyeleri her yıl yaklaşık% 1-2 oranında düşmeye başlar. Ek olarak, güneş hasarı, sağlıksız beslenme ve sigara kullanımı da ciltteki zayıflamış kolajene katkıda bulunur. Doğal olarak azalan kolajen seviyelerinin ve UV ışınları veya kirli hava gibi zararlı çevresel faktörlerin etkileri, sonuçta cildin sarkmasına, elastikiyet kaybına neden olur. Hasarlara karşı daha hassas bir cilt ile karşı karşıya kalırız. Daha çok ince çizgi ve kırışıklık canımızı sıkmaya başlar https://seolinker.com/.

 

Kolajenin Cildimizin Sağlığındaki Rolü Nedir?

 

Temel olarak, kolajen vücudumuzu bir arada tutan şeydir. Hasarlarımızın iyileşmesine yardımcı olur ve genellikle vücudumuzun çeşitli kısımlarının hem esnek hem de güçlü kalmasını sağlar. Kolajen vücudumuzdaki birçok şeyden sorumlu olsa da, cildimizin sağlığı ve esnekliği söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Cildimiz, sizi dış dünyadaki tehlikelerden korumak amacıyla, sizinle dünya arasındaki birincil engeldir. Kolajen ayrıca dermisimizin büyük bir bileşenidir ve cildimizin yapısal bütünlüğünü korumasına yardımcı olur. Güneşten korunma konusunda dikkatli olsak bile, toksinlerden kaçınıp sağlıklı beslenip ve asla sigara içmezsek, yaşla birlikte kolajenin doğal tükenmesini önlemek mümkün değildir. Sonuç olarak, kolajen seviyelerimiz düşmeye başladığında, cildimizin yapısal bütünlüğü (dayanıklılığı ve sıkılığı kollajene bağlı olduğundan) de bozulur.

Kolajen Seviyenizi Yenilemek Mümkün Mü?

Kolajen cildinizin yapısı ve sıkılığından sorumlu olduğu için, kolajen kaybı gözle görülür şekilde yaşlanma belirtilerini şiddetlendirir. Her yıl vücudunuzdaki doğal kolajen kaybı ile kolajen seviyelerinizi nasıl yenileyebilirsiniz?

Birçok cilt bakım şirketi, kolajen içeren ürünleri piyasaya sürdü, ancak değiştirilmemiş kolajen molekülü, cildin yüzeyine nüfuz etmek için çok büyük ve çok yoğun. Ton balığı, havuç, somon veya tatlı patates gibi kolajen bakımından zengin besinler yemeye gelince bile, molekül doğal haliyle kan dolaşımına emilemez. Kolajen uygun şekilde değiştirilmediği sürece kan dolaşımınıza giremez veya dermise nüfuz edemez. Vücudunuz ve cildiniz için pek çok fayda sağlayamaz.

Bununla birlikte, bilim adamları, molekülü daha küçük parçalara ayırmak için yüksek basınçlı buhar kullanarak kolajeni nasıl hidrolize edebileceklerini keşfettiler. Bu daha küçük parçalar, daha sonra kan dolaşımına emilen ve ayrıca dermise nüfuz edebilen kolajen peptitlerini oluşturarak sindirilebilir. Bu işlem, kolajeni oldukça biyolojik olarak kullanılabilir hale getirir, böylece vücudunuzdaki kolajen seviyelerini yenileyebilir ve maksimum sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kolajen hidrolize edildikten ve biyolojik olarak kullanılabilir duruma getirildikten sonra, cildinize nasıl yardımcı olabilir? Kolajen cildinizi sağlam ve elastik tutar, kolajen seviyelerinizin yenilenmesi vücudun doğal olarak var olan kolajenini desteklemeye ve korumaya yardımcı olur ve cildinizin yapısal bütünlüğünü desteklemeye yardımcı olur. Hidrolize edilmiş kolajen ile cildinizdeki çizgiler, kırışıklıklar ve sarkma görünümünde düzelmenin yanı sıra iyileştirilmiş hidrasyon ve parlaklık göreceksiniz.

Sizinle kendi sırrımı paylaşıyorum, yaklaşık 10 yıldır düzenli olarak, hidrolize edilmiş kolajen içeren ürünler kullanıyorum:)

Sevgiyle kalın,

Uzm.Kimyager 

Selver Vatan Taylan