Hababam Müzesi

Hababam Müzesi

3 Haziran 2020 Kapalı Yazar: guvenuzman

 

‘Hababam Müzesi’ çok sevildi

Kepez Belediyesi’nin, Türk sinemasının unutulmaz başyapıtlarından biri olan Hababam Filmi’nin hatırasını yaşatmak amacıyla kurduğu müze çok sevildi. Efsane filmin hafızalara kazınan sınıf setinin yeniden canlandırıldığı Hababam Sınıfı Müzesi’ni, bugüne kadar 7 bine yakın kişi ziyaret etti.

 

 

Kepez Belediyesi, herkesin izlerken kahkahaya boğulduğu ve okul yıllarındaki hatıralarını bulduğu Yeşilçam’ın unutulmaz film serisi Hababam Sınıfı için kurduğu müze büyük ilgi görüyor. Filmin çekildiği İstanbul Adile Sultan Kasrı’ndaki sınıf setinin bir benzeri, Esentepe Mahallesi’ndeki Amir Ateş Semt Konağı’nda oluşturulmuştu.

 

‘İnek Şaban’, ‘Güdük Necmi’, ‘Badi Ekrem’, ‘Mahmut Hoca’, ‘Hafize Ana’ ve ‘Damat Ferit’ gibi filmin unutulmaz karakterlerinin mizahi hatıralarının yer aldığı müze, Antalyalılar tarafından çok sevildi.

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan ve Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı filmin hafızalarda iz bırakan unsurlarını bulunduğu müze, sinemaseveri ağırlamaya devam ediyor. Ziyaretçiler, müzedeki filmin afişleriyle, sıraların üzerine konulan oyuncuların fotoğraflarıyla, kara tahtasıyla, perdeleriyle, iskelet maketiyle, filmin müzikleriyle, zihinlere kazılan karakterlerin replikleriyle ve oyuncuların kostümleriyle ekranda izledikleri filmin ruhunu yeniden yaşıyorlar.

 

 

Hababam Sınıfı seti yeniden canlandırıldı

Müzede, filmin unutulmaz karakterleri Hafize Ananın (elinde zille), İnek Şaban’ın, Güdük Necmi’nin (Sobanın içerisinde kopya çekerken), Mahmut Hoca’nın, Damat Ferit’in silikon heykelleri bulunuyor. Müzede, filmin afişleriyle, sıraların üzerine konulan oyuncuların fotoğrafları, kara tahtasıyla, çift kanatlı ahşap kapısıyla, perdeleriyle, iskelet maketiyle, filmin müzikleriyle, zihinlere kazılan karakterlerin replikleriyle ve oyuncuların kostümleriyle adeta 6-A Edebiyat yani Hababam Sınıfı yeniden canlandırıldı.

 

 

Müzedeki sıraların üzerinde Hababam Sınıfı eserinin yazarı Rıfat Ilgaz’ın, Yönetmen Ertem Eğilmez’in ve filmde rol alan oyuncuların fotoğrafları bulunuyor.  Müzede, İnek Şaban karakterini canlandıran Kemal Sunal’ın filmde taktığı saati, Adile Naşit’in canlandırdığı Hafize Ana’nın filmde kullandığı ütü ile yönetmen Ertem Eğilmez’in daktilosu da müzede sergileniyor. 1975 yılında Hababam Sınıfıyla başlayan serinin 1976’daki Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977’deki Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978’deki Hababam Sınıfı Tatilde Kaldı filmlerinin afişleri ve fotoğrafları da müzenin duvarlarını süslüyor. Sinemaseverler, hafta içi her gün saat 17.30’da kadar Esentepe Mahallesi’ndeki Amir Ateş Semt Konağı’ndaki Hababam Sınıfı Müzesi ile Amir Ateş Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.