BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

25 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: guvenuzman

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan doğal bir savunma mekanizmasıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak için bu güçlü savunma sistemine ihtiyacımız vardır.

C Vitamini

Bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada C vitamininin etkisi bilinmektedir. C vitamini bu etkisini antioksidan özelliği sayesinde gerçekleştiriyor. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Gıda kaynakları kivi, kırmızı / yeşil biber, kuşburnu, maydanoz, kuşkonmaz, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Ancak gıdaları saklama, hazırlama ve pişirme sırasında çok hızlı kayba uğrayabilen bir vitamindir. Ocabidefala bu vitaminin önemi hakkında yazdı. Takviye olarak uygun dozlarda alındığında yararlılığı daha da artan C vitamininin solunum mekanizmasını desteklediği, viral enfeksiyonları önlediği ve hastalık süre ve şiddetini azalttığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Çinko

Bağışıklık sistemi dahil olmak üzere vücudumuzda önemli birçok görevi olan bir mineraldir. Özellikle viral enfeksiyona karşı oluşturulan savunma sisteminde hayati önem taşır. Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan çinko vücutta yaraların ve hasarların onarılmasında Ayrıca akciğer dokusunun onarılmasına ve yeniden şekillendirilmesine etki edebileceği bulunmuştur.

Betaglukan

Bir lif kaynağı olan beta glukan ekmek mayasından elde edilen tamamen doğal ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol alan bir başka bileşendir. Aynı zamanda yulaf, çavdar, buğday gibi tam tahıllar ve bazı mantar türlerinde bulunsa da yararlı etkilerin ortaya çıkabilmesi ve vücut tarafından kullanılabilmesi için saflaştırIlması gerekmektedir. Virüs ve bakterilere karşı koruyuculuğun yanı sıra yaraların iyileştirilmesi, kolesterol düşürme ve diyabete karşı koruyuculuk gibi birçok görevi bulunmaktadır.

Propolis 

Antioksidan etkisi nar suyu ile kıyaslandığında neredeyse 80 kat daha fazla olan propolis virüs ve bakterilere karşı oldukça güçlü bir kalkan görevi görmekte. Düzenli tüketildiğinde hastalık sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle aft, uçuk gibi durumlarda, solunum sistemi rahatsızlığı yaşayan kişilerde, mide ve bağırsak rahatsızlığına karşı olumlu etkileri yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

Kuşburnu ekstresi

Demir ve C vitamini kaynağı oldukça değerli bir meyve olan kuşburnunun sayısız yararı var. Bunların başında yapısındaki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi geliyor. Ek olarak sıklıkla karşılaşılan demir eksikliği, kansızlık gibi durumlarda da mutlaka beslenmeye dahil edilmeli.