YEŞİL ÇAY

YEŞİL ÇAY

7 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: guvenuzman

YEŞİL ÇAY

Vücudumuzda inanılmaz etkilere sahip olan yeşil çay bitkisi, fermente edilmemiş taze çay yapraklarından oluşur, bu nedenle oldukça yüksek düzeyde antioksidan içerir. Artık neredeyse herkes tarafından bilinen yeşil çayın faydaları; saçtan cilde, zinde olmaya kadar pek çok farklı konu üzerinde ortaya çıkar. Anavatanı Çin ve Hindistan olan yeşil çay, dünya çapında, yüzyıllardır sevilen ve sık sık tercih edilen bir bitkidir. Peki, mucizevi etkilere sahip yeşil çayın faydaları hakkında neler biliyorsunuz? “Yeşil çay nedir?”, “Yeşil çay ne işe yarar?”, “Yeşil çay neye iyi gelir?” gibi konuları ele alarak yaz kış, mevsim fark etmeden severek tüketilen yeşil çayın faydalarını sizler için araştırdık. Yararları ile birlikte dikkat etmeniz gereken yönlerine de değindiğimiz bu yazımızda “Yeşil çay ne zaman içilmeli?”, “Yeşil çay fazla içilirse ne olur?”, “Yeşil çay akşam içilir mi?” gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

 

Yeşil Çayın Faydaları

  • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımının daha hareketli olmasına yardımcı olur.
  • Ulusal Kanser Enstitüsü; kanser hastalığında yeşil çay etkileri konusunda araştırma yaparak, yeşil çayın kanseri önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
  • Yeşil çay yüksek miktarda antioksidan içerir. Yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir. Aynı zamanda içinde bulundurduğu antioksidanlarla cildi güzelleştirmeye yardımcı olur. Yorgun göz altı belirtilerine kompres yaparak uygulandığında rahatlatmaya katkı sağlar.
  • Yeşil çay pek çok kişi tarafından zayıflamaya yardımcı olması sebebiyle sıkça tercih edilir. Oldukça iyi bir diüretiktir (idrar söktürücü) ve vücutta bulunan ödemin kolayca atılmasına yardımcı olur.
  • Harvard Tıp Okulu, yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın, kalp hastalıklarına doğrudan katkıda bulunan kötü kolesterol seviyelerini düşürebileceği sonucuna varmıştır. Bu nedenle yeşil çay uzmanlar tarafından kalp sağlığı için önerilir. (**)
  • Stresle mücadele edici özellikler barındırır. Sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olduğu bilinir.
  • C vitamini içeriği açısından zengin bir bitki olan yeşil çayın, sıcak suyla demlenerek tüketildiğinde özellikle solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.