Başak Bereketi

Başak Bereketi

27 Nisan 2021 Kapalı Yazar: guvenuzman

Kepez’in buğday tarlalarında başak başak bereket var

Kepez Belediyesinin, tarımsal üretimi teşvik etmek amacıyla ilçedeki 540 dönüm araziye ektiği on bir ton buğday başak verdi. Kirişçiler bölgesinde uzun yıllar boş bırakılan arazileri, yemyeşil bir ovaya dönüştüren buğday tarlarının başakları, hasadın bereketini müjdeliyor.

Kepez Belediyesi, COVID 19 salgınında önemi artan tarımsal üretime dikkat çekmek, boş bırakılan arazilerin ekilmesini teşvik etmek amacıyla faaliyet alanına tarımı da ekledi.

Toprakta bereket var, anlayışıyla geçtiğimiz ekim sezonunda ilçede 540 dönüm araziye 11 ton ekmeklik buğday ekildi.
Buğday tarımı, İlçenin kuzeyinde kırsal alanda yer alan Kirişçiler Mahallesi’nde oluşturulan 200 dönümlük Antalya Orman Çiftliği’nde ve bölgede atıl halde iken tarlaya dönüştürülen 340 dönümlük arazide yapıldı.

Kepez Belediyesinin, bereketli bir hasat için gözü gibi baktığı buğday tarlaları, bahar mevsimiyle birlikte başak seviyesine geldi. Başakları, iyi bir hasadın olacağını müjdeleyen buğday tarlaları, uzun yıllar boş bırakılan arazilerde müthiş bir görsel güzellik oluşturdu.

Kepez, tarlalarına gözü gibi baktı

Hedeflenen verimi alabilmek için bakımı özenle yapılan buğday tarlalarına ekim sırasında 10 ton gübre, filizlenme döneminde 4 ton üre gübresi (Azotlu gübre), sap evresinde ise 4 ton magnezyum sülfat gübresi atıldı. Yabancı otların olmaması için de tarlalarda 60 litre ilaçlama gerçekleştirildi.
Belediye tarafından, Mayıs’ın sonunda ya da Haziran’ın ilk haftasında başlayacak olan hasat zamanına kadar da buğday tarlalarındaki gelişmeler, saha ziyaretleriyle takip edilecek.

 

1 milyon 250 bin adet ekmek
Tarlalara, ekim sezonunda buğday tohumlarını serpen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, açıklamasında, “Kepez’in başak veren buğday tarlaları bereketi müjdeliyor.  Toprakta bereket var, anlayışıyla 540 dönüm araziye buğday ektik ve geldiğimiz noktada o tarlalar yeşerdi, başaklandı.  Yeşeren tarlalar, bize iyi bir hasadın müjdesini veriyor. 540 dönüm araziden 220 ton buğday hasadını hedefliyoruz. Hasat edilen buğdaylar una dönüştürüldükten sonra ekmek fabrikamızda ekmek olacak ve sosyal belediyecilik uygulamalarımız kapsamında da değişik yollarla halkımıza armağan edilecek. Tarlalarımızdan hasat ettiğimiz buğdaydan 1 milyon 250 bin adet ekmek üretmeyi düşünüyoruz.  1 milyon 250 bin adet ekmeği de yıl boyunca hemşerilerimizle paylaşacağız.” ifadesini kullandı.