CİLDE İYİ GELEN BESİNLER

CİLDE İYİ GELEN BESİNLER

8 Eylül 2020 Kapalı Yazar: guvenuzman

Düzenli ve dengeli beslenme sağlık açısından büyük önem taşıyor. Sağlıksız ve gelişigüzel yapılan diyetler metabolizmaya zarar veriyo, sağlıksız kilo alımına neden oluyor, hatta kalp, karaciğer gibi organlara bile zarar verebiliyor. Yanlış yapılan diyetlerden zarar gören başka bir organ ise cildimizdir. Peki cildimize iyi gelen besinler nelerdir. Harem’s Life olarak sizler için cilde iyi gelen besinleri araştırdık.

 

BALIK: Yağlı balıklar Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 cilt sağlığını korumada çok önemlidir. Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Yetersiz omega-3 alımı kuru bir cilde sebebiyet verebilir. Aynı zamanda balıklar E vitamininden zengindir. E vitamini ise cildin serbest radikallerden korunmasını sağlayan önemli bir antioksidandır.

 

“Her zaman yeterli ve dengeli beslenmek için öğünlerde besin çeşitliliği (süt-yoğurt grubu, et-tavuk-balık, sebze ve tam tahıl ürünleri)  sağlanmalıdır. Ayrıca günde 8-10 bardak su içmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemek genel sağlık için oldukça önemlidir.

 

AVAKADO: Esansiyel yağlardan, E vitamini ve C vitamini yönünden zengindir. C vitamini kolajen yapımına yardımcı olarak cildin güzel görünmesinde büyük rol oynar. Kolajenler cildin dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlayan ana proteinlerdir.

 

CEVİZ: Omega asitlerinden zengindir. Bunun dışında demir, E vitamini, C vitamini ve selenyum içerir. Cildin düzgün fonksiyonlar sağlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

 

TATLI PATATES: Beta-karoten ve pro-vitamin A içerir. Bu antioksidanlar, cildi güneş ışıklarına ve güneş yanıklarına karşı korur.

 

BROKOLİ: Cilt sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri demir, A vitamini, C vitamini içerir. Brokoli aynı zamanda sulforafan denilen bileşim içerir. Aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korunmasını sağlar.